آشنایی با پارک ملی تفلیس | Tbilisi National Park


پارک ملی تفلیس، در واقع نخستین پارک ملی کشور گرجستان و یکی از ۹ پارک ملی موجود در این کشور بوده که در بخش شمالی شهر تفلیس قرار گرفته است. این پارک ملی در سال ۱۹۷۳ به صورت رسمی در محل حفاظتگاه ملی ساگورامو ( Saguramo ) و قدیمی ترین پارک ملی گرجستان افتتاح شد. وسعت پارک ملی تفلیس حدود ۲۴۳ کیلومتر مربع است و در دامنه های جنوبی رشته کوه ساگوراما، شرق رودخانه آراگوی و در حوضه آبریز رود کُر قرار دارد. بنابراین در پهنه وسیع پارک ملی تفلیس، فراز و نشیب زیادی به چشم می خورد که در محدوده ای بین ۶۰۰-۱,۳۴۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. پارک ملی تفلیس تنها ۲۵ کیلومتر با این شهر فاصله دارد و جزء فضای سبز شهر تفلیس محسوب می شود. 

پارک ملی تفلیس نزدیک ترین منطقه طبیعی و البته محافظت شده در نزدیکی شهر تفلیس است که در نتیجه در بازدید خود از گرجستان و پایتخت این کشور، می توانید گشت و گذار در این پارک ملی  را در برنامه خود قرار دهید. گرچه سازمان بازدیدکنندگان این پارک چندان توسعه یافته و مجهز نیست ولی پارک ملی تفلیس چندان خالی از امکانات نیست. به طور مثال در سال ۲۰۱۳ این پارک ملی با همکاری سازمان جهانی گردشگری، نخستین مسیر دوچرخه سواری را در این پارک احداث کردند. 

پارک ملی تفلیس با هدف ترمیم ویژگی های جنگلی گرجستان احداث شد و یکی از اهداف جدی این پارک، محافظت از زیستگاه جانداران در حال انقراض، کمیاب و بومی منطقه بود. 

جالب است بدانید که شهر تاریخی متسختا درست در بیرون مرزهای غربی پارک ملی تفلیس واقع شده است.

حیواناتی که در پارک ملی تفلیس خواهید دید 


تنوع زیستی در این پارک ملی تاریخی و جذاب تنها به درختان و گل ها محدود نمی شود و جانداران بسیاری را بومی این منطقه می توان یافت. پستاندارانی چون روباه قرمز، گرگ خاکستری، سمور سنگی و راسو را تقریبا در هر جایی می توان یافت. از حیوانات کمیاب پارک ملی هم می توان به سیاهگوش و خرس قهوه ای اشاره کرد. حیوانات نادر و کمیاب دیگری هم مانند مارال یا گوزن قرمز در پارک ملی تفلیس وجود دارند.

پرندگان متفاوتی نیز در میان وشاخ برگ درختان کهنسال پارک لانه کرده اند. زاغ کبود، طرقه و چندین نوع دارکوب از آن جمله اند. همچنین پرندگان شکاری و بزرگی مانند قرقی، عقاب شاهی، عقاب خال دار بزرگ و پیغو در آسمان پارک ملی تفلیس حکمرانی می کنند. 

۱۲ گونه خزنده نیز در این پارک سرسبز زندگی می کنند، که در این میان مارمولک های شیشه ای بیش از باقی به چشم می خورند. مارهای چمنی نیز فراوان اند و دیدن گرگ مارها در پارک ملی تفلیس اتفاق معمولی است. 

پوشش گیاهی پارک ملی تفلیس

به سبب داشتن گیاهان و درختان متنوع، این پارک ملی پوشش گیاهی غنی دارد. در این پهنه سرسبز حدود ۶۷۵ گونه علفی و چوبی دیده می شود که در این میان ۱۰۴ گونه آن ها از درختان و بوته هاست. بخش وسیعی از این پارک ملی را درختان و درختچه های انواعی از بلوط، ممرز و راش ها پوشانده اند.

تنوع گل ها نیز در پارک ملی تفلیس بسیار زیاد است و گل هایی چون خاس دریای سیاه، پیچک ایرانی، بداغ جنگلی، گل صدتومانی قفقازی و ... در این پارک ملی به چشم می خورند.


سالی تیم بزرگترین و معتبرترین کارگزار ارمنستان و گرجستان ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل نمایید :

تلفن :003793027916
دفتر تهران :02154598000